Grauże

Dlaczego KRZYŻ?

Dla nas, chrześcijan najważniejszym znakiem wyjaśniającym i skupiającym w sobie jednocześnie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jest właśnie KRZYŻ.

Oto krzyż stojący w samym środku wsi Grauże Nowe. Jest on  wykonany  z  kamienia. Za krzyżem ciągnie się droga prowadząca do sąsiedniej wsi- Klonorejścia. Krzyż został postawiony przez mieszkańców wsi w 1911 roku, aby upamiętnić kolonizację. Kilkadziesiąt lat temu ludzie gromadzili się i modlili przy nim. Tradycja ta nie przetrwała... może warto ją odnowić???

Obok opisanego powyżej znajduje się kolejny, postawiony w 1973 roku w miejscu poprzedniego, który złamał się podczas silnego wiatru.

Złamany krzyż pochodził z roku  1955 roku  na pamiątkę zmarłych ze wsi. Co roku 19 listopada jest odprawiana Msza Święta w tej intencji. Znajduję się na nim podobizna papieża- Jana Pawła II.

Ostatni krzyż znajduje sie obok drogi prowadzącej do Lipowa. Mamy mało informacji o nim. Wiemy jednak, że właściciele pola postawili go aby po ich śmierci przejeżdżający tą drogą, jak i mieszkańcy wsi wspomnieli rodzinę  Mroziewskich.

Fotografie i tekst:

Agnieszka Zdancewicz

Sławomir Zdancewicz

• Strona główna • Bilwinowo • Boksze • Deksznie • Dębowo • Głęboki Rów • Grauże • Grauże Stare • Kaletnik • Klonorejść • Linówek • Łowocie • Piotrowa Dąbrowa • Polule • Wesolowo • Węgielnia •</