5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Święto to zapoczątkowano we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Dlatego jest to szczególna okazja, aby przypomnieć nam wszystkim o prawach i możliwościach osób niepełnosprawnych do równego uczestnictwa w szeroko pojętym życiu społecznym.
Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Godność, to nienaruszalne prawo każdego człowieka bez względu na pochodzenie, pozycje społeczne, stan zdrowia. Godnie żyć, to funkcjonować w społeczeństwie na równych zasadach. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Mają możliwość pokazania, że są kimś więcej niż ludźmi dotkniętymi przez los – są tacy sami jak wszyscy inni – czują, kochają, złoszczą się, mają swoje mocne i słabe strony.
Polecam lekturę ciekawego artykułu: http://pressmania.pl/5-maja-swiatowy-dzien-godnosci-osob-…/…
Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 5-9 lat. Z myślą o nich, co tydzień, w poniedziałkowe południe na stronie podlaskiej Policji zostanie zamieszczona bajka edukacyjna. Każdorazowo dotyczyć będzie innego aspektu bezpieczeństwa, przedstawiając niewłaściwe lub nieostrożne zachowanie bohatera.
Warunkiem uczestnictwa w akcji jest wykonanie pracy plastycznej, plakatu, gry planszowej, komiksu, kolażu itp. Prace powinny dotyczyć prawidłowego zachowania się w odniesieniu do zamieszczonej bajki edukacyjnej. Następnie prace należy sfotografować i przesłać zdjęcia na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Nadesłane prace będą zamieszczone na stronie podlaskiej Policji, zaś na twórców najciekawszych z nich czekać będą upominki.
Regulamin:
Informuję, że w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach psycholodzy pełnią dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku w godz. 11-14. Pozostali pracownicy świadczą pracę zdalną. Można się z nimi skontaktować drogą mailową. Adresy zamieszczone są na stronie internetowej Poradni.
W ramach zdalnej pracy prowadzone są zdalne sesje doradztwa zawodowego, głównie dla uczniów klas VIII (wsparcie w wyborze szkoły ponadpodstawowej). Zainteresowani rodzice mogą nawiązać kontakt emailowy z panią psycholog - doradcą zawodowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mail powinien zawierać prośbę: "Proszę o zdalne doradztwo zawodowe dla mojego dziecka” Imię i nazwisko rodzica i telefon. Po takim zgłoszeniu, pani psycholog zadzwoni i ustali szczegóły. Sesje prowadzone są przez zoom (jeśli ktoś nie zna aplikacji otrzyma pomoc od prowadzącej).
Proszę o przekazanie powyższych informacji rodzicom i nauczycielom.