W ramach X Suwalskiej Kampanii Biała Wstążka w naszej szkole odbyły się pogadanki dla uczniów i Rodziców w zakresie kształtowania prawidłowych relacji w rodzinie i odpowiedzialnego rodzicielstwa.
W dniu 05.12.2019 r. Rodzice dzieci młodszych uczestniczyli w dwóch warsztatach pt.: „Każdy może być dobrym rodzicem”, i „Wychowanie bez krzyku”, które przeprowadziła pani Anna Kuryło ds. interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie z PCPR w Suwałkach.
W dniu 09.12.2019 r. w klasie VII i VIII odbyły się warsztaty psychoedukacyjne pt.: „5 kroków wzrastania w szacunku do siebie i innych”, które przeprowadziła pani psycholog Wioletta Przeborowska.
Szkolny Klub Wolontariusza gościł całą społeczność szkolną na montażu słowno- muzycznym „Razem przeciw przemocy” w ramach ogólnoświatowej kampanii antyprzemocowej Biała Wstążka.
W tym dniu chłopcy przypięli białe wstążki na znak osobistego zobowiązania, że nigdy nie będą stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy. Zaś paniom nauczycielkom oraz koleżankom wręczyli białe róże. Kwiaty mają przypominać o braku akceptacji dla przemocy wobec kobiet, symbolizując jednocześnie szacunek.
Rada Pedagogiczna nagrodziła tytułem Dżentelmena uczniów o dobrym, uprzejmym i kurtuazyjnym zachowaniu.
Liczne występy artystyczne z wymownym przekazem „Stop przemocy” są dowodem tego, iż wspólnie próbujemy budować relacje międzyludzkie oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości, bez przemocy.
W ramach Tygodnia Wolontariatu w naszej szkole odbyły się następujące działania:
Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Klub Wolontariusza
W dniu 03.12.2019r. w klasie IV i V odbyły się zajęcia profilaktyczne według programu „Spójrz inaczej ” prowadzone przez panią Katarzynę Nawalską Ich celem było kształtowanie u uczniów umiejętności społecznych. Zaś klasa VII spotkała się z panią Barbarą Jurewicz, która zwróciła ich uwagę na różne przejawy złości i agresji oraz na możliwości i sposoby radzenia sobie z nią.
Nieco wcześniej, w dniu 07.10.2019r. klasy IV - VI uczestniczyły w warsztatach według programu „Spójrz inaczej na agresję” , które przeprowadziła pani Wiesława Taraszkiewicz. Ich celem było rozwijanie u uczniów poczucia własnej wartości, samoświadomości oraz kompetencji społecznych.
Zaproponowane przez doradców z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach różne propozycje zajęć, ułatwią w naszej szkole przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym.