SP w Kaletniku włączyła się do inicjatywy lekcji w szkołach z okazji Dnia Edukacji Prawnej 2025, współorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorządy i zrzeszenia zawodów prawniczych.
W dniu 31 marca 2025 r. uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w dwugodzinnej lekcji zdalnej pn. „Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie” przeprowadzonej przez sędziego Kajetana Kosterkiewicza.
Tematyka lekcji wpisuje się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Obchody Dnia Walki z Depresją w naszej szkole stanowiły doskonałą okazję do zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Organizując różnorodne aktywności, szkoła stworzyła przestrzeń do otwartej rozmowy o emocjach, stresie i sposobach radzenia sobie z trudnościami. Wśród zaplanowanych i wdrożonych działań, które nie tylko edukują, ale także integrują społeczność szkolną i promują pozytywne nastawienie wymienić należy:
- ekspozycję plakatów i materiałów edukacyjnych przez klasę VII,
- opracowanie gablotki z numerami instytucji świadczących pomoc i wsparcie osobom w kryzysie psychicznym,
- psychoedukację dzieci i młodzieży poprzez wdrożenie Kampanii „PROszę o poMOC”.
Drogi Rodzicu,
Należy pamiętać, iż każde nietypowe zachowanie (drażliwość i wybuchy złości zamiast smutku, nagłe zmiany w zachowaniu i wycofanie społeczne, problemy w nauce i utrata motywacji, częste bóle głowy lub brzucha bez wyraźnej przyczyny), które trwa dłużej, to sygnał do działania. Rozmawiaj z dzieckiem o jego samopoczuciu.
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy, a jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji, skorzystaj z pomocy specjalistów.
Skorzystaj z mapy i znajdź najbliższą placówkę :
Wyszukiwarka placówek - Centrum Wsparcia dla Dzieci
Dnia 9 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć polskich oficerów, pomordowanych w kwietniu 1940r. przez sowieckie NKWD. Na tę okoliczność przygotowana została gazetka tematyczna oraz apel pamięci poległych przy pomniku ofiar II wojny światowej, znajdującym się w Kaletniku, przy naszej szkole.
Prawda o zbrodni katyńskiej była zakłamywana przez wiele lat. W okresie PRL odpowiedzialność za zbrodnię była zrzucana na Niemców. Dopiero wspólne działania władz Federacji Rosyjskiej (po 1991 roku) i III RP doprowadziły do ujawnienia prawdy o rozkazie Stalina w 1940 roku. Blisko 20 tysięcy oficerów Wojska Polskiego z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Charkowie zostało rozstrzelanych w pobliżu jam grobowych lub w piwnicach NKWD. Pomimo ekshumacji ofiar i ich upamiętnienia w postaci Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, jesteśmy zobowiązani do kultywowania pamięci o ofiarach komunizmu, by podobne zbrodnie nie miały miejsca w przyszłości.
Województwo Podlaskie kolejny rok realizuje projekt strategiczny pn. „Podlaski program wsparcia stypendialnego uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Oś priorytetowa FEPD.08.00 Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działanie FEPD.08.01. Rozwój edukacji i kształcenia.