Linówek

Ten krzyż znajduje się przy domu rodziny Makarewiczów.  Początkowo był on z drewna, na jego miejscu w 1960 roku Józef Makarewicz wzniósł nowy,  w intencji o Boże Błogosławieństwo dla całej rodziny. Kolejny krzyż znajduje się niedaleko państwa Bednarków. Również tam, początkowo drewniany został w  roku 1975  zamieniony na metalowy. Dokonał tego Szczepan Guśniewski w intencji ochrony od wszystkich nieszczęść.

Nad  jeziorem  Linówek w 1870 roku  Józef Luty  postawił krzyż, który miał chronić od   Głodu, Ognia i Wody.

Jak widzimy przetrwał już dwie Wojny Światowe.

Kolejny krzyż znajduje się koło państwa Jarmułowiczów.  Został postawiony w czasie I Wojny Światowej   w podobnej intencji: Od Powietrza, Głodu, Ognia i Wojny wybaw nas Panie.

Następny krzyż znajduje się koło państwa Satułów. Ma on ponad 100 lat postawił go Stefanowicz. Najpierw był drewniany później w 1974 roku Pan Satuła na jego miejsce postawił nowy murowany krzyż. W 1995 roku na miejsce poprzedniego został pobudowany betonowy krzyż i stoi on do dziś.

Ostatni krzyż znajduje się na skrzyżowaniu  dróg niedaleko Państwa Bednarków. Został postawiony w 2010 roku przez Jana Bednarko. Również tam pierwotnie stał krzyż wykonany z drewna.

Autor  tekstu i zdjęć:

Marcin Makarewicz

Strona główna Bilwinowo Boksze Deksznie Dębowo Głęboki Rów Grauże Grauże Stare Kaletnik Klonorejść Linówek Łowocie Piotrowa Dąbrowa Polule Wesolowo Węgielnia