Pierwszy krzyż znajduje się przy domu rodziny Łukaszewiczów, w Bilwinowie przy drodze dojazdowej.
W roku 1914 został postawiony w tym miejscu drewniany krzyż przez Andrzeja Łukaszewicza. Był on dziadkiem – Stanisława Łukaszewicza. Krzyż drewniany przetrwał aż przez dwie wojny światowe. W dniu 7 lipca 1986 roku Stanisław Łukaszewicz postanowił, że na miejscu krzyża drewnianego postawi krzyż z grysiku. Prace trwały bardzo szybko tak, więc już po tygodniu krzyż został wyświęcony przez księdza Jana Nadolnego. Przez kilka lat rodzina Łukaszewiczów zbierała się przy krzyżu modląc się i odmawiając nabożeństwa majowe. Tradycja jednak zanikła i nabożeństwa majowe są odprawiane teraz przy centralnym krzyżu w Bilwinowie. Na pomniku widnieje napis
„BOŻE MIEJ NAS W SWOJEJ OPIECE – PAMIĄTKA ŁUKASZEWICZÓW”.
Jak widać na zdjęciu krzyż jest zadbany, wokół kwitną kwiaty i jest przystrojony.
Kolejny krzyż znajduje się przy gościńcu. Na samym początku był drewniany i upamiętniał dawny cmentarz.
Cmentarz ten był pochówkiem trzech wsi BILWINOWA, Polul i Węgielni. Funkcję Pełnił prawdopodobnie do 1835 roku do utworzenia cmentarza w Kaletniku. Z kamienia został wzniesiony w 1939 roku „ NA CHWAŁĘ BOŻĄ”.
Odnowił go Zbigniew Gościewski na pamiątkę święceń księdza Romualda Gościewskiego, Karmelitę Bosego, z naszej wsi.
Kolejny krzyż znajduje się w centrum wsi, obok postawionej niedawno kapliczki upamiętniającej 220 lat istnienia wsi Bilwinowo. Na nim widnieje napis:
„Mniej Nas w swej opiece – pamiątka wsi Bilwinowo”.
To tu są odprawiane nabożeństwa majowe. Zbiera się prawie cała wieś i o godzinie 19:00 jest odmawiana litania do Matki Boskiej Loretańskiej, a później są śpiewane piosenki na cześć Maryi.
Ten krzyż powstał bardzo, bardzo dawno i tak samo jak i inne krzyże, na początku był drewniany, w 1986 roku w lipcu został postawiony z grysiku.
W 2005 roku w maju zostały rozpoczęte prace przy budowie kapliczki i krzyża drewnianego. Na początku czerwca prace zostały skończone i kapliczka został wyświęcona przez księdza Bernarda Antonowicza. Kapliczka jest bardzo piękna i z pewnością przyciągnie wzrok wielu przejeżdżających obok ludzi. Na tej kapliczce widnieje napis
„AVE MARYJA – BĄDŹ BŁOGOSŁAWIONA MIĘDZY NIEWIASTAMI, SPRAW BY W TRUDNYM ŻYCIU NASZYMI CZYNAMI, ZASŁUŻYLI NA ŁASKI I DAR TWEJ OPIEKI, W DOCZESNYM ŻYCIU A POTEM NA WIEKI 1784 – 2004 BILWINOWO 2.V.2004.”
Na kapliczce została wstawiona data o rok wcześniejsza niż została postawiona kapliczka, ponieważ pan, który ją stawił, czyli Zbigniew Gościewski był chory i nie mógł jej postawić.
Krzyż powstał nieco później we wrześniu 2005 roku został postawiony i poświęcony też przez księdza Bernarda Antonowicza.
Ten pomnik został postawiony przez pana Antoniego Gościewskiego w 1959 roku, w podzięce za szczęśliwy i szybki powrót do zdrowia. Na pomniku widnieje napis:
„Od głodu, moru, ognia i wojny Zachowaj nas Panie”
Pomimo upływu lat i zmiany pokoleń krzyż jest nadal zadbany. Przy tym pomniku były odprawiane nabożeństwa majowe. Pomnik ten znajduję się naprzeciwko domu państwa Gościewskich.
Tą małą kapliczkę wiszącą na drzewie naprzeciwko domu państwa Przełomiec, wykonał pan Franciszek Jasiński w 1933 roku. Poświęcił ją ludziom zamieszkującym wieś Bilwinowo.
Przetrwała II wojnę światową i można ją oglądać do dziś.
Ta grota z krzyżem została postawiona w 1997 roku. Ufundowała ją Janina Gościewska w podzięce za łaski powołań kapłańskich i zakonnych, trójki dzieci.
Wykonali ją Tomasz Gościewski, Witold Gościewski i świętej pamięci Wacław Kimera.
Grota jest zrobiona z kamienia w środku znajduję się figurka Matki Bożej z Lourdes. Obok stoi piękny trzymetrowy krzyż. Grota ta znajduję się obok domu państwa Gościewskich.
Obok krzyża widnieje napis:
„O mój Jezu Miłosierdzia – ufundowała J. Gościewska Bilwinowo 1997 rok”.
Fotografie i opracowanie:
Katarzyna Łukaszewicz
Wojciech Łukaszewicz