Kaletnik

Mieszkańcy Kaletnika podczas pierwszej  wojny światowej postanowili zbudować drewniany krzyż,

aby chronił ich od trwogi i nieszczęść. Stał on do roku 1960, kiedy to, z inicjatywy kobiet prowadzących kółko różańcowe, zdecydowano  się zmienić krzyż drewniany na betonowy, ponieważ tamten powoli się rozpadał. W 1968 roku gdy robiono drogę asfaltową przeniesiono  krzyż na lewą stronę.

W roku 2007 został ponownie odremontowany przez sołtysa wsi Kaletnik oraz jej mieszkańców.

1 maja odbyło się uroczyste poświęcenie.

Obecnie znajduje się tam tabliczka z napisem: „Pamiątka Wsi Kaletnik”. Krzyż jest ozdobiony

różnokolorowymi wstążkami, obok stoi stolik ze świecami oraz ławki.

Co roku w maju mieszkańcy wsi gromadzą się tam o godz. 19.00 aby się modlić.

Państwo Świaccy wznieśli ten krzyż jako pamiątkę rodzinną.

Dawno, dawno  temu około 250 lat  przy lesie w Kaletniku okazała się Najświętsza Maryja Panna.

Na to wydarzenie pan Jurkiewicz przyczepił do sosny kapliczkę na której widniał i widnieje napis „Jezu nie zapominaj o nas” . Gdy tę sosnę spiłowano to w 1990 roku wnuczek pana Jurkiewicza w tym samym miejscu postawił kapliczkę z cementu.

Ten krzyż postawili państwo Wysoccy z Kaletnika.

Znajduje się on przy skrzyżowaniu dróg, pomiędzy zabudowaniami p. Wysockich a szkołą.

Ten Krzyż został wybudowana na pamiątkę Piotra i Józefy Kimszalów, w roku 1965. Jest on w bardzo dobrym stanie. Znajduje się trochę na uboczu, ok. 3 m od drogi głównej, na końcu wsi Wiatrołuża Druga. Dawniej przy tym pomniku były odprawiane nabożeństwa majowe, jednak ostatnimi laty zaniedbano tą tradycje.

Ten krzyż został postawiony dość dawno bo w 1913 roku. Wybudowano go na pamiątkę rodziny Snarskich. Jak widać niestety jest trochę zaniedbany ale być może kiedyś zostanie ona odrestaurowany.   Przy tym pomniku najczęściej były odprawiane Nabożeństwa Majowe. W ostatnich latach kiedy ludzie ze wsi modlili się przy kapliczkach najczęściej przychodzili właśnie tutaj,  ponieważ ta stoi prawie w środku wsi. Jadąc główną drogą łatwo trafić na ten niemalże wiekowy pomnik. Znajduje się on ok. 2 metrów od szosy, tuż za pierwszym zakrętem,  jadąc od strony Kaletnika.

Krzyż z napisem „Boże Wspaniałe jest imię Twoje” stoi przy drodze, niedaleko kościoła.

Został postawiony w 1981r. przez rodzinę Zieziulów.

Kiedyś bardzo często rodziny lub małżeństwa stawiały krzyże w różnych intencjach.

W lesie, kończącym wieś Kaletnik możemy zobaczyć dwie kapliczki oraz drewniany krzyż na drzewie.

Prawdopodobnie zostały one tam umieszczone dla uczczenia pamięci jakiś osób zmarłych w tym miejscu.

Możemy zauważyć, że kapliczka pierwsza jest umieszczona jakby w  „sercu” nietypowo rosnącego drzewa, które przypomina postawę człowieka z uniesionymi rękoma.

We wsi obok gospodarstwa państwa Tylęda , znajduje sie krzyż wykonany z cementu. Postawił go    pan Bronisław  Wysocki  11.XI.1954 roku.

Widnieje na nim napis:

„Jezu nie opuszczaj nas”.

Postawiony został w  intencji rodziny Tylęda.

Na rozstaju dróg, w małym „trójkącie” przy drodze do Kaletniku znajduje się pomnik, ustawiony w roku 1928, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości, przez mieszkańców gminy Sejwy, do której wtedy Kaletnik należał.

Jest to najstarszy pomnik we wsi.

Kolejny pomnik w Kaletniku stoi przy drodze, niedaleko przystanku autobusowego.

Jest troszkę  schowany i ciężko go dostrzec z ulicy. Napis na pomniku: "Pamięci synom tej ziemi poległym w drugiej wojnie światowej oraz w obozach i w katowniach  okupanta w 25 rocznicę zwycięstwa. RODACY"

Opracowanie i fotografie:

Agnieszka Kisielewska

Weronika Bosińska

Kamil Dorochowicz

Daniel Witkowski

Michał Piasecki

Aktualizacja: 2018-07-12

• Strona główna • Bilwinowo • Boksze • Deksznie • Dębowo • Głęboki Rów • Grauże • Grauże Stare • Kaletnik • Klonorejść • Linówek • Łowocie • Piotrowa Dąbrowa • Polule • Wesolowo • Węgielnia •